Ankara kurbanlık

Kurban Bayramından Önce Bilinmesi Gerekenler

kurban bayramından önce bilinmesi gerekenler

Kurban Bayramından Önce Bilinmesi Gerekenler

Terhan Besi Çiftliği olarak Kurban Bayramından önce bilinmesi gerekenleri siz değerli müşterilerimiz için derledik. Ankara kurbanlık satışı Hepimizin merakla beklediği yılın bereketi ve mutluluğu paylaştıkça çoğalan zamanı yaklaşıyor. Hepimizin özlediği bayram telaşı evlerde hazırlıklar, kurbanlıkların seçimi ve bayramlıkların alınması gibi güzel şeylerin yanı sıra bilmemiz gereken şeylerde vardır.  olarak tüm sevdiklerimizle ve yakınlarımızla birlikte olacağımız şu zamanda bayramın tadını doyası çıkarmanız ve zamandan tasarruf sağlamanız açısından tüm bilmeniz gerekenleri özenle hazırladık. Elbette hepimizin kafasını kurban nedir, neden kesilir, kurban kesmenin hükümleri ve faydaları nelerdir gibi sorular karıştırıyor. İslami kurallar çerçevesinde kurban bayramından önce bilinmesi gereken kurallar bulunmaktadır.

Bir Müslümana Kurban Ne Anlam İfade Eder?

Kurban Bayramından önce bilinmesi gerekenlerin en başında bir Müslüman’a kurbanın ne ifade ettiği gelmektedir. Ankara besi çiftlikleri arasında işletmemiz İslami esaslara en çok dikkat eden besi çiftliklerinden bir tanesidir. Bu nedenle bir Müslümana kurbanın ne anlam ifade ettiği konusu üzerinde ciddiyet ile durmaktadır. Kurban kelimesi Arapça’dan Türkçeye geçmiş ve “Dinin buyruğunu veya bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvan” anlamına gelirken “Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına da gelmektedir. İnsan oğlu yer yüzünde Allah’ın rahmeti üzerinde yaşadığı sürece neredeyse bütün dinlerde kurban kesme ve adak adama uygulamaları olmuştur. Kur’an’da Hz. Âdem’in (a.s.) iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiğinden (el-Mâide 5/27); bir başka âyette ise ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğundan açıkca bahsedilmektedir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta kurban adama uygulaması birçok değişikliğe uğramıştır. Özellikle Hıristiyanlıkta İsa’nın (a.s.) çarmıha gerilmesi, insanoğlunun günahlarına karşı haşa Allah’ın oğlu olarak tabir edilen İsa’nın (a.s) feda edilmesi gibi özel bir anlam ifade etmiştir.

Bir Müslümanın Kurban Kesme Nedeni ve Faydaları

Terhan Besi Çiftliği, Ankara besi çiftlikleri arasında İslami esaslara en çok dikkat eden ve değer veren bir işletme olduğunu daha önce dile getirmiştik. Şimdi ise bir Müslümanın kurban kesme nedeni ve faydaları üzerine Kurban Bayramından önce bilinmesi gereken altın kuralları siz değerli müşterilerimiz ve okuyucularımız ile paylaşacağız. Her Müslüman için derin anlamlar ifade eden Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan maddi ve manevi hükümlülükleri bulunan bir ibadettir. Kişi bu ibadeti yerine getirmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu somut bir şekilde ortaya koyar. Bu ibadet Müslümanlar arasında kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu belki de net bir şekilde insana hatırlatır ve sosyal adaletin sağlanmasına fayda da bulunur. Özellikle maddi açıdan et satın alma olmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda Kurban Bayramının bu rolü, yardım eden insanın da rahata ermesine katkıda bulunur.

Ankara Kurbanlık Besi çiftlikleri Öncelikle kurban edilecek hayvanda bazı özellikler aramaktayız ve bu özellikler arasında hayvanın; koyun, keçi, sığır, manda, ve deve olması gerekmektedir. Buna uygun olarak Terhan Besi Çiftliği olarak tamamen organik olarak bu günler için büyüttüğümüz güçlü sağlıklı, yüksek proteinli ve lezzetli etlere sahip hayvanlarımızı gerek işletmemizden gerekse de internet sayfamızdan görebilirsiniz. Bu itibarla, işletmemizde İslami kurallar çerçevesinde nitelenmeyen tavuk, kaz, ördek, deve kuşu ve ceylan gibi hayvanlar kurban kesimi ve adak olarak adanmıyor. Bu hayvan türleri arasında dişi veya erkek olması arasında fark bulunmuyorken koyun veya keçi ancak bir kişi tarafından kurban niyetiyle adanabilmektedir. Bunun yanında sığır, manda ve deve yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilmektedir ve Terhan Besi Çiftliği olarak pay işlemlerinizi adaletli ve hijyenik olarak yapmaktayız.

Author

terhanbesi

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir